top of page

2023 Round 2 Fall GRADE & Middle SCHOOL league INFORMATION

When:
  • October 7, 14, 21, & 28
     
Bales Center
Address: 1321 Research Park Dr #100, Dayton, OH 45432
Doors Open 8:15 AM

What to Bring:
- Bring lots of water!!
- Bring your own Ball!!
- You MUST BRING Your school jersey or a reversible Jersey please bring one.
Notes:
- All Teams are not final and could change based on competitive balance in week 2.
- Weekly games matchups and times will be posted each week by Thursday at 10 PM.
- A best effort was made to place players accordingly.  OHSSA rules are in place for the 8th Grade Teams.  Only 3 players per school district in 8th Grade.

FINAL SCHEDULE 

Week 4 - October 28th Games:

8:30 AM Games:

Dayton vs Tennessee - Court #1

Miami vs Wright State - Court #2

Ohio State vs Xavier - Court #3

9:20 AM Games:

North Carolina vs Kentucky - Court #1

Duke vs Penn State - Court #2

Indiana vs (Winner Ohio State vs Xavier) - Court #3 - CHAMPIONSHIP

10:10 AM Games:

Winner of (North Carolina vs Kentucky) vs Winner of (Duke vs Penn State) - Court #1 - CHAMPIONSHIP

Winner of (Dayton vs Tennessee) vs Winner of (Miami vs Wright State) - Court #2  - CHAMPIONSHIP

Week 3 - October 21st Games:

8:30 AM Games:

Wright State vs Tennessee - Court #1

Indiana vs Ohio State - Court #3

9:20 AM Games:

North Carolina vs Duke - Court #1

Dayton vs Miami - Court #3

10:10 AM Games:

Penn State vs Kentucky - Court #1

Week 2 - October 14th Games:

8:30 AM Games:

Miami vs Tennesse - Court #1

Indiana vs Xavier - Court #3

9:20 AM Games:

Kentucky vs Duke - Court #1

Ohio State vs Xavier - Court #3

10:10 AM Games:

North Carolina vs Penn State - Court #1

Wright State vs Dayton - Court #3

--------------------------------------

Week 1 - October 7th Games:

8:30 AM Games:

Dayton vs Tennesse- Court #1 

Indiana vs Ohio State - Court #3

9:20 AM Games:

Duke vs Penn State - Court #1 

Miami vs Wright State - Court #3

10:10 AM Games:

North Carolina vs Kentucky - Court #1 

FINAL ROSTERS AS OF 11:52 AM FRIDAY 10/06

Changes in RED

Indiana

Coach: Jamie Minteer

Drew Barber 

Henrik Luukkonen

Asher McKenzie

Colt Minteer

Landon Nickles

Milo Nickles

Kaden Ropp

Joshua Arnett

Ohio State

Coach: Josh Kummer

Cooper Barger 

Christian Cassidy

Clay Coleman 

Nixon Kummer

Luke Matthews

Lennon Sucher

Brody Wright 

Miami

Coach: Nick Skafec

Chase Cyr

Cole Skafec

Grant Weinandy 

Hudson Lane

Joshua Miner

Marshall Pridgen

Nicholas Barrett

Nolan Robinson 

Owen Jett

Xavion Lester 

Wright State

Ben Dmitruk

Ethan Maruca

Liam Callahan

Xavier Kocher

Jaxon South

Colin Gerhardstein 

Nehemiah Payne

Griffin Spittler

Dayton
Coach: Jon Stangel

Dalton Bolden

Austin Morgan 

Braxton Inman

Charlie Trunk

Eli Barber

Cayden Stangel

Gabe Stangel

Weston Spangler

Terrance Morgan III

Samuel Dabbelt

Tennessee

Coach: Ryan Van Kleeck

Bear Minteer

Gavin Van Kleeck

Timothy Woods

Ciera Slaughter

Andrew Sliemers

Jaxon Wetzel

Liam Stump

Noah Heitkamp

Noah Selke

Ty Von Handorf

Max Long

Kentucky

Coach: Ed Kennehan

Caleb Pearson

Liam Kennehan

Colton Pendergast 

Leland Schroeder

Levi Johnsman

Oliver Fox

Henry Meredith

Jordan Wetzel

Angelo Arnold

Hunter Almeida

North Carolina

Coach: Andrew Cornell

AJ Cornell

Carson Adams

Keegan Anderson

Vinny Elam

Max Gifford

Austin Stengel

J.B. Walters

Braden Wagner

Andrew Ford

Oliver Kutler

Hunter Almeida

Penn State

Coach: Jordan Holderman

Jack Holderman

Joseph Burkart

Finn Selke

Eli Fogle

Ethan Gilliam

Xavier Houston

Benton Hiram Brandenburg

Brady Schell

Tanner Haley

Duke

Coach: Josh Hutton

Cashton Triplett

Quincy Meacham

Judah Hutton

Maddex Drake

Theo Hastings

Zion Bellfo

Grady Myers
Camden Weeks

Tanner Zink

Connor Bayless

bottom of page